10 września 2023

Jak wyłączyć kogoś z dziedziczenia?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem spadkowym, najbliższa rodzina osoby zmarłej ma prawo do dziedziczenia ustawowego. Nie oznacza to jednak, że testator za życia musi zgodzić się z podziałem narzuconym przez prawo. Jeśli dziedziczenie ustawowe nie jest satysfakcjonujące dla osoby dzielącej swój majątek, może ona wyłączyć konkretnych bliskich z dziedziczenia. Jak prawidłowo przeprowadzić wyłączenie z dziedziczenia?

Wyłączenie od dziedziczenia

Do najbliższych testatora zaliczana jest rodzina i zwykle jest tak w rzeczywistości. Wówczas osoby te mają prawo do dziedziczenia ustawowego. Bywa jednak i tak, że spadkodawca nie chce, by osoba, która ma prawo do dziedziczenia ustawowego, weszła w posiadanie jego majątku. Wówczas konieczne jest dokonanie wyłączenia od dziedziczenia wszystkich lub tylko niektórych najbliższych. Aby mieć pewność, że proces zostanie przeprowadzony z dochowaniem wszelkich formalności, najlepiej przeprowadzić go z pomocą adwokata. W takiej sytuacji testator musi zawrzeć w testamencie zapis, w powołuje osoby wskazane do dziedziczenia oraz wskazuje te, które nie mają po nim dziedziczyć. Jest to tzw. testament negatywny. Zapis ten nie musi być poparty żadnym wyjaśnieniem. Wyłączenie od dziedziczenia może nastąpić również na mocy orzeczenia sądu – w przypadku niegodności dziedziczenia i wyłączenia od dziedziczenia ustawowego małżonka spadkodawcy.

Jakie są następstwa wyłączenia od dziedziczenia?

Należy pamiętać, iż przeprowadzenie wyłączenie konkretnej osoby od dziedziczenia nie jest jednoznaczne z jej wydziedziczeniem. Wyłączenie od dziedziczenia nie oznacza pozbawienia osoby wyłączonej prawa do zachowku po zmarłym. Mimo iż spadkodawca wyłączył daną osobę od dziedziczenia ustawowego, spadkobierca może wystąpić o zachowek po zmarłym bliskim. Co ważne, odwołanie wyłączenia od dziedziczenia może nastąpić jedynie w wyniku zmiany lub odwołania testamentu.

Czytaj także: Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku- kiedy jest potrzebne?

Najnowsze wpisy na blogu

  • Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?
    17 września 2023

    Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?

    Czy istnieje możliwość zameldowania się bez zgody i wiedzy właściciela? Czy można wymeldować niechcianego lokatora?

  • Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego
    17 września 2023

    Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego – O czym warto wiedzieć ?

    Ustawodawca przewidział możliwość odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, którego celem jest zdalne kontrolowanie miejsca…

  • ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.
    17 września 2023

    ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.

    Zgodnie z treścią art. 172 par. 1 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie…

  • Uchylanie się od obowiązków rodzicielskich po decyzji sądu
    17 września 2023

    Kontakty rodzica z dzieckiem- co zrobić w przypadku, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem rodzic nie wykonuje swojego obowiązku ?

    W praktyce dość często dochodzi do sytuacji, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem, lub mediatorem w przedmiocie…

  • Branża weselna a pandemia
    17 września 2023

    Wesele w dobie koronawirusa – jak wygląda sytuacja dla przedsiębiorców?

    Koronawirus przyczynił się do powstania wielu zakazów i obostrzeń, które w znacznym stopniu utrudniły funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorstw. W szczególnie problematycznej…

  • Komornik sądowy w czasie pandemii
    17 września 2023

    Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?

    Pandemia koronawirusa w 2020 roku zamroziła działalność wielu przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych. Ograniczenia dotknęły też komorników sądowych, którym wprowadzone…

  • Rozwód - od czego zacząć
    17 września 2023

    Rozwód- od czego zacząć?

    Postępowanie w sprawie o rozwód zaczyna się już w momencie sporządzania pozwu o rozwód. Pierwszym dylematem przed jakim stoi osoba…

  • Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy
    17 września 2023

    Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu?

    Za prowadzenie samochodu po alkoholu polskie prawo przewiduje wysokie mandaty karne. Osobie zatrzymanej może również zostać odebrane prawo jazdy. Wielu…

  • Stwierdzenie nabycia praw do spadku i regulowanie spraw majątkowych - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku- kiedy jest potrzebne?

    Czy konieczne jest regulowanie spraw majątkowych po zmarłym? Kiedy występuję się na drogę sądową celem stwierdzenia nabycia praw do spadku?…

  • Interesy majątkowe, zachowek i spory spadkowe - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Zachowek – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

    Interesy majątkowe stanowią bardzo ważną kwestią w naszym życiu. Niekiedy sprawy finansowe bywają bardzo skomplikowane, zwłaszcza w przypadku śmierci. W…