12 września 2023

Zachowek – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

Interesy majątkowe stanowią bardzo ważną kwestią w naszym życiu. Niekiedy sprawy finansowe bywają bardzo skomplikowane, zwłaszcza w przypadku śmierci. W tego rodzaju okolicznościach mogą się nawet pojawić spory wynikające z tego, że ktoś poczuł się poszkodowany nieuwzględnieniem go w testamencie. W rzeczy samej, czasami bywa tak, że spadkodawca nie decyduje się przekazać swoich środków najbliższym, tylko obdarza mniej lub bardziej niespodziewanym podarunkiem zupełnie obcą osobę. W takich okolicznościach w domaganiu się swoich praw poszkodowanym może pomóc instytucja zawarta w przepisach cywilnych zwana zachowkiem.

Zachowek to rozwiązanie, które służy ochronie interesów majątkowych najbliższych osób spadkodawcy nawet w sytuacji, w której nic nie przewidziano dla nich w testamencie. Kto dokładnie jest uprawniony do tego, żeby korzystać z tej opcji? Otóż przeznaczona jest ona dla małżonków, dzieci, rodziców lub wnuków. Jak widać, grono to jest więc dość wąskie. Wyłączone jest z niego chociażby rodzeństwo.

Jak liczona jest wysokość zachowku?

Poza tym, że dość restrykcyjne zasady dotyczą tego, kto może ubiegać się o zachowek, istnieją także pewne reguły odnośnie wyliczania wysokości świadczenia. W tym kontekście osoby odpowiedzialne za przydzielanie zachowku odnoszą się do tego, jak dziedziczenie przebiegałoby w sposób ustawowy. W zależności od sytuacji wysokość zachowku może wynosić bądź to połowę ustawowego udziału, bądź to dwie trzecie ustawowego udziału. Czynnikiem decydującym o przyznaniu wyższej kwoty może być chociażby niepełnoletność bądź niezdolność do pracy.

Ubiegając się o zachowek, warto robić to w stosownym czasie. Jeżeli nie podejmie się należytych kroków przez pięć lat od momentu ogłoszenia testamentu, to przyjmuje się, że sprawa jest przedawniona a członek rodziny utracił prawo do ubiegania się o zachowek.

Trzeba też dodać, że osoby, których spadek ma zostać umniejszony ze względu na roszczenia bliskich zmarłego, mogą wcale nie być skore do oddawania części pieniędzy. W takiej sytuacji osobie chcącej uzyskać zachowek pozostaje ubiegać się o swoje prawa drogą sądową.

Czytaj również: ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości

Najnowsze wpisy na blogu

  • Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?
    17 września 2023

    Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?

    Czy istnieje możliwość zameldowania się bez zgody i wiedzy właściciela? Czy można wymeldować niechcianego lokatora?

  • Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego
    17 września 2023

    Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego – O czym warto wiedzieć ?

    Ustawodawca przewidział możliwość odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, którego celem jest zdalne kontrolowanie miejsca…

  • ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.
    17 września 2023

    ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.

    Zgodnie z treścią art. 172 par. 1 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie…

  • Uchylanie się od obowiązków rodzicielskich po decyzji sądu
    17 września 2023

    Kontakty rodzica z dzieckiem- co zrobić w przypadku, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem rodzic nie wykonuje swojego obowiązku ?

    W praktyce dość często dochodzi do sytuacji, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem, lub mediatorem w przedmiocie…

  • Branża weselna a pandemia
    17 września 2023

    Wesele w dobie koronawirusa – jak wygląda sytuacja dla przedsiębiorców?

    Koronawirus przyczynił się do powstania wielu zakazów i obostrzeń, które w znacznym stopniu utrudniły funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorstw. W szczególnie problematycznej…

  • Komornik sądowy w czasie pandemii
    17 września 2023

    Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?

    Pandemia koronawirusa w 2020 roku zamroziła działalność wielu przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych. Ograniczenia dotknęły też komorników sądowych, którym wprowadzone…

  • Rozwód - od czego zacząć
    17 września 2023

    Rozwód- od czego zacząć?

    Postępowanie w sprawie o rozwód zaczyna się już w momencie sporządzania pozwu o rozwód. Pierwszym dylematem przed jakim stoi osoba…

  • Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy
    17 września 2023

    Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu?

    Za prowadzenie samochodu po alkoholu polskie prawo przewiduje wysokie mandaty karne. Osobie zatrzymanej może również zostać odebrane prawo jazdy. Wielu…

  • Stwierdzenie nabycia praw do spadku i regulowanie spraw majątkowych - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku- kiedy jest potrzebne?

    Czy konieczne jest regulowanie spraw majątkowych po zmarłym? Kiedy występuję się na drogę sądową celem stwierdzenia nabycia praw do spadku?…

  • Interesy majątkowe, zachowek i spory spadkowe - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Zachowek – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

    Interesy majątkowe stanowią bardzo ważną kwestią w naszym życiu. Niekiedy sprawy finansowe bywają bardzo skomplikowane, zwłaszcza w przypadku śmierci. W…