30 grudnia 2022

Czy rozwód z orzeczeniem o winie oznacza, że muszę płacić alimenty na byłego małżonka?

W trakcie spraw rozwodowych sąd orzeka, czy i które z małżonków winne jest rozkładowi pożycia. Od zasady tej odchodzi się za wspólną zgodą obu małżonków. Co oznacza rozwód z orzeczeniem o winie? Czy na jednego z małżonków może zostać nałożony obowiązek alimentacyjny wobec współmałżonka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co oznacza rozwód z orzeczeniem o winie?

Sprawy rozwodowe prowadzone są na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Za winnego sąd uznaje małżonka, który odpowiedzialny jest za zupełny i trwały rozkład pożycia. Przepisy określają, że osoba ta naruszyła ciążące na nim obowiązki małżeńskie wynikające z kodeksu, w tym:

  • zobowiązanie do wspólnego pożycia (więź duchowa, fizyczna i gospodarcza),
  • wzajemną pomoc,
  • wierność,
  • współdziałanie dla dobra rodziny oraz rozstrzygania wspólnie o istotnych sprawach rodzinnych.

Jak zostało wspomniane wcześniej, sąd może zaniechać orzekania o winie w przypadku, jeśli oboje małżonków są w tej kwestii zgodni. Z prawnego punktu widzenia żaden z członków nie ponosi winy, a jeśli małżeństwo nie posiadało dzieci, rozwód może nastąpić nawet w ciągu dwóch rozpraw.

Przeczytaj:

Kiedy sąd nakłada alimenty dla eksmałżonka?

W staraniach o przyznanie alimentów może pomóc nasza kancelaria adwokacka w Łomży. Alimenty dla eksmałżonka mogą zostać nałożone przez sąd wyłącznie w sytuacji, w której orzekł on o winie drugiego małżonka, a ubiegający popadł w wyniku rozwodu w istotne pogorszenie sytuacji majątkowej. Uprawniony do otrzymania alimentów od byłego małżonka przy rozwodzie z orzekaniem o winie jest więc tylko małżonek niewinny, a pogorszenie sytuacji materialnej ma charakter istotny, tj. jest odczuwalne. Obowiązek alimentacyjny jest nieograniczony w czasie, chyba że uprawniony zawarł ponowny związek małżeński.

Najnowsze wpisy na blogu

  • Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?
    17 września 2023

    Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?

    Czy istnieje możliwość zameldowania się bez zgody i wiedzy właściciela? Czy można wymeldować niechcianego lokatora?

  • Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego
    17 września 2023

    Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego – O czym warto wiedzieć ?

    Ustawodawca przewidział możliwość odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, którego celem jest zdalne kontrolowanie miejsca…

  • ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.
    17 września 2023

    ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.

    Zgodnie z treścią art. 172 par. 1 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie…

  • Uchylanie się od obowiązków rodzicielskich po decyzji sądu
    17 września 2023

    Kontakty rodzica z dzieckiem- co zrobić w przypadku, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem rodzic nie wykonuje swojego obowiązku ?

    W praktyce dość często dochodzi do sytuacji, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem, lub mediatorem w przedmiocie…

  • Branża weselna a pandemia
    17 września 2023

    Wesele w dobie koronawirusa – jak wygląda sytuacja dla przedsiębiorców?

    Koronawirus przyczynił się do powstania wielu zakazów i obostrzeń, które w znacznym stopniu utrudniły funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorstw. W szczególnie problematycznej…

  • Komornik sądowy w czasie pandemii
    17 września 2023

    Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?

    Pandemia koronawirusa w 2020 roku zamroziła działalność wielu przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych. Ograniczenia dotknęły też komorników sądowych, którym wprowadzone…

  • Rozwód - od czego zacząć
    17 września 2023

    Rozwód- od czego zacząć?

    Postępowanie w sprawie o rozwód zaczyna się już w momencie sporządzania pozwu o rozwód. Pierwszym dylematem przed jakim stoi osoba…

  • Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy
    17 września 2023

    Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu?

    Za prowadzenie samochodu po alkoholu polskie prawo przewiduje wysokie mandaty karne. Osobie zatrzymanej może również zostać odebrane prawo jazdy. Wielu…

  • Stwierdzenie nabycia praw do spadku i regulowanie spraw majątkowych - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku- kiedy jest potrzebne?

    Czy konieczne jest regulowanie spraw majątkowych po zmarłym? Kiedy występuję się na drogę sądową celem stwierdzenia nabycia praw do spadku?…

  • Interesy majątkowe, zachowek i spory spadkowe - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Zachowek – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

    Interesy majątkowe stanowią bardzo ważną kwestią w naszym życiu. Niekiedy sprawy finansowe bywają bardzo skomplikowane, zwłaszcza w przypadku śmierci. W…