17 września 2023

Wesele w dobie koronawirusa – jak wygląda sytuacja dla przedsiębiorców?

Koronawirus przyczynił się do powstania wielu zakazów i obostrzeń, które w znacznym stopniu utrudniły funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorstw. W szczególnie problematycznej sytuacji znajdują się organizatorzy wesel i właściciele sal weselnych. Jak prezentują się ich interesy w czasach, gdy większość par zmuszona jest przełożyć lub nawet odwołać wesele?

Przedsiębiorcy z branży weselnej a COVID-19

Obostrzenia związane z organizacją wesel były nakładane i łagodzone przez cały rok 2020. Pod koniec października zeszłego roku zakazano wszelkich spotkań, imprez i zgromadzeń publicznych w grupach większych niż pięcioosobowe. Z oczywistych względów przełożyło się to bezpośrednio na masowe odwoływanie i przekładanie wesel. Obecnie stan ten jest stopniowo łagodzony poprzez znoszenie kolejnych obostrzeń. Nie tak dawno temu rząd przedstawił szczegółowy plan, zgodnie z którym już w zeszłym miesiącu zniesiony został zakaz organizowania imprez okolicznościowych na zewnątrz budynków – o ile liczba uczestników nie przekroczy 25 osób, a wytyczne sanitarne i dystans społeczny zostaną zachowane.

Większą szansę na odbudowanie biznesu ślubno-weselnego stwarza obluzowanie obostrzeń z 29 maja bieżącego roku – od tego dnia dozwolone jest organizowanie wesel wewnątrz pomieszczeń, a maksymalna liczba zaproszonych gości została zwiększona do 50 osób. Choć taki stan rzeczy wciąż stwarza wiele ograniczeń, jednocześnie daje nadzieję na dalsze znoszenie lub łagodzenie obostrzeń.

Wciąż jednak należy wziąć pod uwagę ostrożność samych klientów – czyli młodych par, które nieraz mogą odwoływać lub przekładać terminy wesel mimo zniesienia ograniczeń. Jeżeli zrezygnowali oni z usługi organizacji wesela z powodu panujących obostrzeń, mają prawo starać się o zwrot zaliczki wpłaconej na jego poczet. W takich przypadkach przedsiębiorca może jednak dążyć do zmniejszenia zwracanej kwoty o koszty, które zostały już utracone – takie jak np. catering, który już przygotowano i który w związku z tym będzie musiał zostać zmarnowany. Kolejna dobra wiadomość jest taka, że stratny przedsiębiorca może również domagać się od Skarbu Państwa odszkodowania i zadośćuczynienia w związku z poniesioną szkodą.

W przypadku wesel, które mają miejsce już po załagodzeniu obostrzeń, państwo młodzi wciąż mogą domagać się obniżenia kosztów, jeżeli aktualnie panujące ograniczenia nie pozwoliły przedsiębiorcy na zapewnienie niektórych związanych z organizacją wesela usług. W takiej sytuacji mogą oni żądać zredukowania kwoty o cenę niewykonanych czynności.

Przeczytaj także: Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?

Najnowsze wpisy na blogu

  • Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?
    17 września 2023

    Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?

    Czy istnieje możliwość zameldowania się bez zgody i wiedzy właściciela? Czy można wymeldować niechcianego lokatora?

  • Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego
    17 września 2023

    Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego – O czym warto wiedzieć ?

    Ustawodawca przewidział możliwość odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, którego celem jest zdalne kontrolowanie miejsca…

  • ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.
    17 września 2023

    ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.

    Zgodnie z treścią art. 172 par. 1 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie…

  • Uchylanie się od obowiązków rodzicielskich po decyzji sądu
    17 września 2023

    Kontakty rodzica z dzieckiem- co zrobić w przypadku, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem rodzic nie wykonuje swojego obowiązku ?

    W praktyce dość często dochodzi do sytuacji, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem, lub mediatorem w przedmiocie…

  • Branża weselna a pandemia
    17 września 2023

    Wesele w dobie koronawirusa – jak wygląda sytuacja dla przedsiębiorców?

    Koronawirus przyczynił się do powstania wielu zakazów i obostrzeń, które w znacznym stopniu utrudniły funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorstw. W szczególnie problematycznej…

  • Komornik sądowy w czasie pandemii
    17 września 2023

    Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?

    Pandemia koronawirusa w 2020 roku zamroziła działalność wielu przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych. Ograniczenia dotknęły też komorników sądowych, którym wprowadzone…

  • Rozwód - od czego zacząć
    17 września 2023

    Rozwód- od czego zacząć?

    Postępowanie w sprawie o rozwód zaczyna się już w momencie sporządzania pozwu o rozwód. Pierwszym dylematem przed jakim stoi osoba…

  • Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy
    17 września 2023

    Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu?

    Za prowadzenie samochodu po alkoholu polskie prawo przewiduje wysokie mandaty karne. Osobie zatrzymanej może również zostać odebrane prawo jazdy. Wielu…

  • Stwierdzenie nabycia praw do spadku i regulowanie spraw majątkowych - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku- kiedy jest potrzebne?

    Czy konieczne jest regulowanie spraw majątkowych po zmarłym? Kiedy występuję się na drogę sądową celem stwierdzenia nabycia praw do spadku?…

  • Interesy majątkowe, zachowek i spory spadkowe - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Zachowek – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

    Interesy majątkowe stanowią bardzo ważną kwestią w naszym życiu. Niekiedy sprawy finansowe bywają bardzo skomplikowane, zwłaszcza w przypadku śmierci. W…