17 września 2023

Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?

Pandemia koronawirusa w 2020 roku zamroziła działalność wielu przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych. Ograniczenia dotknęły też komorników sądowych, którym wprowadzone przepisy częściowo utrudniły egzekucję należności od dłużników. Co się zmieniło i jak obecnie wygląda ich praca? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Praca zdalna

W pierwszym okresie pandemii komornicy sądowi, jak większość osób, musieli pracować gównie zdalnie. Wstrzymano wydawanie nowych postanowień, jak i dalsze kroki egzekucyjne. Zmieniło się to pod koniec maja 2020 roku, gdy umożliwiono komornikom działania podobne jak przed pandemią, jednak z pewnymi ograniczeniami.

Czytaj także: Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego – O czym warto wiedzieć?

Obecne możliwości komorników

Komornicy obecnie znów przyjmują wnioski egzekucyjne, prowadzą egzekucje i doręczają pisma sądowe. Zgodnie z prawem egzekucyjnym mogą spotykać się z zadłużonymi, chociaż obowiązują ich pewne ograniczenia.

Jednym z ograniczeń jest to, że komornicy nie mogą zająć środków przyznanych dłużnikowi z rządowego wsparcia antykryzysowego. W przypadku, gdy w związku z pandemią wynagrodzenie dłużnika zostało zmniejszone, lub członek jego rodziny stracił pracę, ma on prawo do zwiększenia kwoty wolnej od zajęcia o 25% (w przypadku każdego członka rodziny znajdującego się na utrzymaniu dłużnika).

Kolejną zmianą w pracy komorników jest wstrzymanie egzekucji z nieruchomości w okresie zagrożenia epidemiologicznego lub w okresie pandemii. To informacja dobra dla dłużników, których sytuacja ekonomiczna pogorszyła się jeszcze bardziej z powodu pandemii. Jednak z drugiej strony uniemożliwia ona dochodzenie wierzycielom swoim praw. Dodatkowo, ograniczenie to nie obowiązuje orzeczeń wydanych na podstawie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, by chronić jej ofiary. Powyższych reguł nie stosuje się, jeżeli należność przysługuje Skarbowi Państwa.

Pomoc prawna

Zapisy dotyczące egzekucji komorniczej z powodu pandemii wciąż ulegały zmianom. Dlatego jeśli jesteś stroną w postępowaniu egzekucyjnym, zapytaj o nurtujące Cię rzeczy doświadczonego prawnika. Dzięki temu poznasz dokładnie prawa i obowiązki, które obecnie Ci przysługują.

Najnowsze wpisy na blogu

  • Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?
    17 września 2023

    Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?

    Czy istnieje możliwość zameldowania się bez zgody i wiedzy właściciela? Czy można wymeldować niechcianego lokatora?

  • Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego
    17 września 2023

    Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego – O czym warto wiedzieć ?

    Ustawodawca przewidział możliwość odbywania kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego, którego celem jest zdalne kontrolowanie miejsca…

  • ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.
    17 września 2023

    ABC- dotyczące zasiedzenia nieruchomości.

    Zgodnie z treścią art. 172 par. 1 k.c. posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie…

  • Uchylanie się od obowiązków rodzicielskich po decyzji sądu
    17 września 2023

    Kontakty rodzica z dzieckiem- co zrobić w przypadku, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem rodzic nie wykonuje swojego obowiązku ?

    W praktyce dość często dochodzi do sytuacji, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem, lub mediatorem w przedmiocie…

  • Branża weselna a pandemia
    17 września 2023

    Wesele w dobie koronawirusa – jak wygląda sytuacja dla przedsiębiorców?

    Koronawirus przyczynił się do powstania wielu zakazów i obostrzeń, które w znacznym stopniu utrudniły funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorstw. W szczególnie problematycznej…

  • Komornik sądowy w czasie pandemii
    17 września 2023

    Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?

    Pandemia koronawirusa w 2020 roku zamroziła działalność wielu przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych. Ograniczenia dotknęły też komorników sądowych, którym wprowadzone…

  • Rozwód - od czego zacząć
    17 września 2023

    Rozwód- od czego zacząć?

    Postępowanie w sprawie o rozwód zaczyna się już w momencie sporządzania pozwu o rozwód. Pierwszym dylematem przed jakim stoi osoba…

  • Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy
    17 września 2023

    Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu?

    Za prowadzenie samochodu po alkoholu polskie prawo przewiduje wysokie mandaty karne. Osobie zatrzymanej może również zostać odebrane prawo jazdy. Wielu…

  • Stwierdzenie nabycia praw do spadku i regulowanie spraw majątkowych - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku- kiedy jest potrzebne?

    Czy konieczne jest regulowanie spraw majątkowych po zmarłym? Kiedy występuję się na drogę sądową celem stwierdzenia nabycia praw do spadku?…

  • Interesy majątkowe, zachowek i spory spadkowe - Adwokat Daria Żmudzin
    12 września 2023

    Zachowek – komu przysługuje i w jakiej wysokości?

    Interesy majątkowe stanowią bardzo ważną kwestią w naszym życiu. Niekiedy sprawy finansowe bywają bardzo skomplikowane, zwłaszcza w przypadku śmierci. W…