Egzekucja komornicza w czasie pandemii. Co może komornik?
Pandemia koronawirusa w 2020 roku zamroziła działalność wielu przedsiębiorstw, jak i podmiotów publicznych. Ograniczenia dotknęły też komorników sądowych, którym wprowadzone przepisy częściowo utrudniły egzekucję należności od dłużników. Co się zmieniło i jak obecnie wygląda ich praca? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.
Praca zdalna
W pierwszym okresie pandemii komornicy sądowi, jak większość osób, musieli pracować gównie zdalnie. Wstrzymano wydawanie nowych postanowień, jak i dalsze kroki egzekucyjne. Zmieniło się to pod koniec maja 2020 roku, gdy umożliwiono komornikom działania podobne jak przed pandemią, jednak z pewnymi ograniczeniami.
Czytaj także: Odbywanie kary w systemie dozoru elektronicznego – O czym warto wiedzieć?
Obecne możliwości komorników
Komornicy obecnie znów przyjmują wnioski egzekucyjne, prowadzą egzekucje i doręczają pisma sądowe. Zgodnie z prawem egzekucyjnym mogą spotykać się z zadłużonymi, chociaż obowiązują ich pewne ograniczenia.
Jednym z ograniczeń jest to, że komornicy nie mogą zająć środków przyznanych dłużnikowi z rządowego wsparcia antykryzysowego. W przypadku, gdy w związku z pandemią wynagrodzenie dłużnika zostało zmniejszone, lub członek jego rodziny stracił pracę, ma on prawo do zwiększenia kwoty wolnej od zajęcia o 25% (w przypadku każdego członka rodziny znajdującego się na utrzymaniu dłużnika).
Kolejną zmianą w pracy komorników jest wstrzymanie egzekucji z nieruchomości w okresie zagrożenia epidemiologicznego lub w okresie pandemii. To informacja dobra dla dłużników, których sytuacja ekonomiczna pogorszyła się jeszcze bardziej z powodu pandemii. Jednak z drugiej strony uniemożliwia ona dochodzenie wierzycielom swoim praw. Dodatkowo, ograniczenie to nie obowiązuje orzeczeń wydanych na podstawie art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, by chronić jej ofiary. Powyższych reguł nie stosuje się, jeżeli należność przysługuje Skarbowi Państwa.
Pomoc prawna
Zapisy dotyczące egzekucji komorniczej z powodu pandemii wciąż ulegały zmianom. Dlatego jeśli jesteś stroną w postępowaniu egzekucyjnym, zapytaj o nurtujące Cię rzeczy doświadczonego prawnika. Dzięki temu poznasz dokładnie prawa i obowiązki, które obecnie Ci przysługują.