Czy rozwód z orzeczeniem o winie oznacza, że muszę płacić alimenty na byłego małżonka?

para siedząca na kanapie

W trakcie spraw rozwodowych sąd orzeka, czy i które z małżonków winne jest rozkładowi pożycia. Od zasady tej odchodzi się za wspólną zgodą obu małżonków. Co oznacza rozwód z orzeczeniem o winie? Czy na jednego z małżonków może zostać nałożony obowiązek alimentacyjny wobec współmałżonka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co oznacza rozwód z orzeczeniem o winie?

Sprawy rozwodowe prowadzone są na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Za winnego sąd uznaje małżonka, który odpowiedzialny jest za zupełny i trwały rozkład pożycia. Przepisy określają, że osoba ta naruszyła ciążące na nim obowiązki małżeńskie wynikające z kodeksu, w tym:

  • zobowiązanie do wspólnego pożycia (więź duchowa, fizyczna i gospodarcza),
  • wzajemną pomoc,
  • wierność,
  • współdziałanie dla dobra rodziny oraz rozstrzygania wspólnie o istotnych sprawach rodzinnych.

Jak zostało wspomniane wcześniej, sąd może zaniechać orzekania o winie w przypadku, jeśli oboje małżonków są w tej kwestii zgodni. Z prawnego punktu widzenia żaden z członków nie ponosi winy, a jeśli małżeństwo nie posiadało dzieci, rozwód może nastąpić nawet w ciągu dwóch rozpraw.

Kiedy sąd nakłada alimenty dla eksmałżonka?

W staraniach o przyznanie alimentów może pomóc nasza kancelaria adwokacka w Łomży. Alimenty dla eksmałżonka mogą zostać nałożone przez sąd wyłącznie w sytuacji, w której orzekł on o winie drugiego małżonka, a ubiegający popadł w wyniku rozwodu w istotne pogorszenie sytuacji majątkowej. Uprawniony do otrzymania alimentów od byłego małżonka przy rozwodzie z orzekaniem o winie jest więc tylko małżonek niewinny, a pogorszenie sytuacji materialnej ma charakter istotny, tj. jest odczuwalne. Obowiązek alimentacyjny jest nieograniczony w czasie, chyba że uprawniony zawarł ponowny związek małżeński.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: