W trakcie spraw rozwodowych sąd orzeka, czy i które z małżonków winne jest rozkładowi pożycia. Od zasady tej odchodzi się za wspólną zgodą obu małżonków. Co oznacza rozwód z orzeczeniem o winie? Czy na jednego z małżonków może zostać nałożony obowiązek alimentacyjny wobec współmałżonka? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Co oznacza rozwód z orzeczeniem o winie?
Sprawy rozwodowe prowadzone są na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Za winnego sąd uznaje małżonka, który odpowiedzialny jest za zupełny i trwały rozkład pożycia. Przepisy określają, że osoba ta naruszyła ciążące na nim obowiązki małżeńskie wynikające z kodeksu, w tym:
- zobowiązanie do wspólnego pożycia (więź duchowa, fizyczna i gospodarcza),
- wzajemną pomoc,
- wierność,
- współdziałanie dla dobra rodziny oraz rozstrzygania wspólnie o istotnych sprawach rodzinnych.
Jak zostało wspomniane wcześniej, sąd może zaniechać orzekania o winie w przypadku, jeśli oboje małżonków są w tej kwestii zgodni. Z prawnego punktu widzenia żaden z członków nie ponosi winy, a jeśli małżeństwo nie posiadało dzieci, rozwód może nastąpić nawet w ciągu dwóch rozpraw.
Przeczytaj: Jak napisać poprawnie pozew rozwodowy?
Kiedy sąd nakłada alimenty dla eksmałżonka?
W staraniach o przyznanie alimentów może pomóc nasza kancelaria adwokacka w Łomży. Alimenty dla eksmałżonka mogą zostać nałożone przez sąd wyłącznie w sytuacji, w której orzekł on o winie drugiego małżonka, a ubiegający popadł w wyniku rozwodu w istotne pogorszenie sytuacji majątkowej. Uprawniony do otrzymania alimentów od byłego małżonka przy rozwodzie z orzekaniem o winie jest więc tylko małżonek niewinny, a pogorszenie sytuacji materialnej ma charakter istotny, tj. jest odczuwalne. Obowiązek alimentacyjny jest nieograniczony w czasie, chyba że uprawniony zawarł ponowny związek małżeński.