Gdy ojciec wpisany jest w akt urodzenia dziecka i obowiązują go prawa i obowiązki związane z jego wychowaniem, mówimy o aspekcie prawnym bycia ojcem. Możemy jednak wyróżnić również aspekt biologiczny, gdzie ojciec ma więź biologiczną, ale nie ma to żadnego związku z prawami i obowiązkami. W niektórych sytuacjach wymagane jest jednak oficjalne ustalenie ojcostwa, na czym to polega?
Prawo rodzinne i ustalanie ojcostwa
Idealnie jest, gdy ojcostwo prawne i biologiczne dotyczy tej samej osoby. Jednak w sytuacji, gdy mężczyzna chce potwierdzenia lub zaprzeczenia, że to on jest tatą, może skorzystać z pomocy kancelarii adwokackiej specjalizującej się w zagadnieniach prawa rodzinnego. Doświadczony prawnik wytłumaczy zasady procesu ustalania ojcostwa, jego przebieg i ewentualne koszty będzie również reprezentował klienta, jeśli ten zechce podjąć kolejne kroki np. ustalania kontaktów z dzieckiem.
Oficjalnie przyjmuje się, że ojcem dziecka jest ten mężczyzna, który utrzymywał kontakty intymne z kobietą przynajmniej w 300, a najpóźniej 181 dniu przed pojawieniem się dziecka na świecie. Jednak bardzo często zainteresowanym stronom trudno jest określić dokładne daty, są w sporze, dlatego mogą skorzystać z procedury ustalania ojcostwa.
Przeczytaj także: Rozwód- od czego zacząć?
Jak wygląda ustalanie ojcostwa i z czym się wiąże?
Ojciec może uznać dziecko, odwiedzając Urząd Stanu Cywilnego, gdzie przed kierownikiem przedstawia stosowne oświadczenie. W sytuacji, gdy nie ma porozumienia między rodzicami może dojść do sądowego ustalania ojcostwa, które rozpoczyna złożenie pozwu przez matkę lub ojca. Już w tym dokumencie można żądać alimentów na dziecko, czy zwrotu kosztów związanych z opieką medyczną w trakcie ciąży i tuż po niej.
Tego typu sprawy mogą zakończyć się na jednej wizycie w sądzie lub jeśli trwa spór między stronami, a w pozwie zawarto inne roszczenia, mogą potrwać kilka miesięcy. W trakcie procesu może dojść do wykonania badania na ojcostwo np. testów DNA. Uznanie ojcostwa ułatwia ustalenie kontaktów z dzieckiem i udział w jego wychowaniu, leczeniu i edukacji.