smutna rodzina

Jak uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?

Po rozstaniu rodziców zazwyczaj sąd wyznacza, komu przysługuje prawo opieki nad dzieckiem. Jednocześnie określane jest miejsce stałego pobytu dziecka oraz wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Opieka nad dzieckiem po rozstaniu rodziców

Dla dzieci rozwód rodziców jest sytuacją bardzo trudną, często tracą poczucie bezpieczeństwa. Niejednokrotnie zmienia się dla nich wiele istotnych rzeczy, czasami muszą zmienić miejsce zamieszkania, szkołę lub przedszkole, a tym samym tracą znajomych i kolegów. Warto pamiętać o tym wszystkim, gdy wnosimy do sądu wniosek o powierzenie władzy rodzicielskiej. Dobrze, gdy rodzice, dla dobra dziecka, oświadczą, że będą wspólnie działać m.in. w ustaleniu kontaktów, sprawowaniu opieki oraz podejmowania decyzji co do ich przyszłości. W takiej sytuacji sąd jedynie zatwierdza zawarte przez nich ustalenia. Jeżeli jednak nie ma takiego porozumienia, sąd przeprowadza rozprawę.

Co zrobić, aby uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?

Jeśli rodzice nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii sprawowania opieki nad dzieckiem po rozstaniu, muszą wnieść sprawę do właściwego sądu rejonowego. W pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o powierzenie władzy rodzicielskiej i uregulowanie kontaktów. W takiej sprawie warto skontaktować się z adwokatem, który pomoże w załatwieniu wszystkich formalności. Można odwiedzić w tym celu np. kancelarię adwokacką Darii Żmudzin. Na wniosek rodziców sąd przeprowadzi rozprawę. Podczas rozprawy oboje rodzice zostaną wysłuchani. Ponadto sąd może zarządzić przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. Zdobyte informacje pozwolą ocenić, który z rodziców daje większą gwarancję właściwego sprawowania opieki nad dzieckiem. Może także być w tej sprawie powołany biegły. Najczęściej jest nim psycholog, którego zadaniem jest ocena stanu relacji dziecka z każdym z rodziców oraz ich kompetencji rodzicielskich. Wszystkie te czynności prowadzone są bardzo wnikliwie.

Czytaj też: Kontakty rodzica z dzieckiem- co zrobić w przypadku, gdy mimo orzeczenia sądowego lub ugody zawartej przed sądem lub mediatorem rodzic nie wykonuje swojego obowiązku?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: