alimenty icon

Jak ustalić wysokość alimentów?

Alimenty to świadczenie głównie na potrzeby dzieci, które służą zaspokajaniu ich potrzeb. Obowiązek alimentacyjny może wynikać z: pokrewieństwa, powinowactwa, małżeństwa. Co ważne obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych (dzieci, wnuki) przed wstępnymi (rodzicami, dziadkami), wstępnych przed rodzeństwem, ale równocześnie Obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych (dzieci, wnuki) przed wstępnymi (rodzicami, dziadkami), wstępnych przed rodzeństwem, ale równocześnie krewnych bliższych stopniem przed dalszymi.

Dlaczego należy płacić alimenty na dziecko?

Zgodnie z art. 133 K.r.o. § 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania/ Uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Mogą być one ustalane sądownie lub umową między stronami. W tym przypadku osoba alimentowana i zobowiązanym do (płacenia) alimentów; do ustania obowiązku alimentacyjnego. Do pełnoletności dziecka alimenty płacone są „do ręki” drugiemu z rodziców, lub sąd w wyroku określa inny sposób realizacji świadczenia (np. część kwoty jest płacona bezpośrednio na szkołę czy zajęcia dodatkowe). Gdy dziecko kończy 18 lat, opłaca się je dziecku, a nie drugiemu z rodziców.

Jak ustalić wysokość świadczeń?

Ustalając wysokość alimentów sąd bierze pod uwagę: usprawiedliwione potrzeby dziecka, oraz ograniczając równocześnie maksymalną wysokość świadczenia do możliwości zarobkowych i majątkowych rodziców. Dostępne są różnego rodzaju kalkulatory alimentów, na podstawie których sąd może wydać właściwą opinię. Wyznaczona kwota powinna pozwolić zapewnić najważniejsze potrzeby dziecka, czyli żywność, opłaty za prąd, wodę, lekarstwa. Obecnie najczęściej przyznawana minimalna kwota alimentów wynosi ok. 500 zł – kwota ta może się nieznacznie różnić w zależności od wielkości miejscowości.zasada ta nie dotyczy małoletniego dziecka.

Przeczytaj również: Jak uzyskać prawo do opieki nad dzieckiem?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: