policja

Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu?

Za prowadzenie samochodu po alkoholu polskie prawo przewiduje wysokie mandaty karne. Osobie zatrzymanej może również zostać odebrane prawo jazdy. Wielu kierowców w takiej sytuacji zastanawia się, czy możliwe jest odzyskanie utraconego dokumentu. Sprawdź, jakie kroki podjąć w celu odzyskania prawa jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy za prowadzenie po alkoholu – podstawowe informacje

Prawo przewiduje różne kary w zależności od okoliczności zatrzymania prawa jazdy. Kluczowe znaczenie ma ilość promili w wydychanym powietrzu. Zatrzymanie za jazdę po alkoholu może być rozpatrywane jako wykroczenie lub jako przestępstwo. Wykroczenie ma miejsce, kiedy zawartości alkoholu w organizmie kierowcy wyniesie od 0,2 ‰ do 0,5 ‰. Jeżeli stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, zgodnie z art. 178a kodeksu karnego, mówimy o przestępstwie. Prawo jazdy może zostać wtedy odebrane aż na 3 lata.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że pierwotna kara za prowadzenia pod wpływem alkoholu może zostać zmniejszona lub umorzona. Kontakt z kancelarią wyspecjalizowaną w prawie karnym to pierwszy krok do odzyskania prawa jazdy. Doświadczony adwokat zapozna się ze szczegółami sprawy i pomoże podjąć stosowne kroki prawne.

Co zrobić, żeby odzyskać utracone prawo jazdy?

Jeżeli podczas kontroli drogowej straciliśmy prawo jazdy, od razu powinnyśmy skontaktować się z prawnikiem. Czas ma znaczenie. W przypadku zatrzymania prawa jazdy przez policję, ostateczne postanowienie wydaje prokurator. Od momentu doręczenia, mamy 7 dni na zaskarżenie decyzji prokuratora do sądu.

Przed jej cofnięciem, sąd musi orzec, czy zatrzymanie prawa jazdy było zasadne. Pod uwagę będą brane wszelkie okoliczności sprawy i jej charakter. Sąd rozważy również czy istnieje ryzyko ponownego popełnienia wykroczenia.

Udział doświadczonego prawnika w sprawie znacznie zwiększa szanse na odzyskanie prawa jazdy. Adwokat przygotuje stosowną dokumentację i argumenty pozwalające na umorzenie wyroku. W przypadku odebrania prawa jazdy na określony czas istnieje również możliwość znacznego skrócenia tego okresu.

Czytaj także: Wesele w dobie koronawirusa – jak wygląda sytuacja dla przedsiębiorców?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: