Czy mogę wymeldować niechcianego lokatora ?

Czy istnieje możliwość zameldowania się bez zgody i wiedzy właściciela? Czy można wymeldować niechcianego lokatora?

Odpowiedź na powyższe pytania jest oczywiście twierdząca.

powitanie

Ale nim przejdziemy do tego na wstępie zaznaczyć należy, iż zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz.U. z 2019 r. poz. 1397 z późn. zm.) w Polsce istnieje obowiązek meldunkowy. Więcej informacji na temat obowiązku meldunkowego przeczytasz na sw.gov.pl.

Zgodnie z wskazaną ustawą obowiązek meldunkowy obywateli polskich polega na:

Gdzie ZŁOŻYĆ dokumenty ?

Dokumenty dotyczące zameldowania i wymeldowania można złożyć:

W przypadku osoby niepełnoletniej zameldowania dokonuje jej przedstawiciel ustawowy, opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad tą osobą faktyczną opiekę. Przedstawicielem ustawowym osoby niepełnoletniej są jej rodzice. Obowiązku meldunkowego można dopełnić także przez pełnomocnika legitymującego się właściwym pełnomocnictwem.

Co jest potrzebne do zameldowania?

Czy mogę zameldować się w wynajmowanym mieszkaniu bez zgody właściciela?

Oczywiście istnieje taka możliwość. Jeśli NIE jesteś właścicielem mieszkania w którym chcesz się zameldować, będziesz potrzebował:

Zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały organ wydaje z urzędu, zaś w przypadku zameldowania na pobyt czasowy zaświadczenie zostaje wydane na wniosek osoby, której dotyczy.

Czy właściciel mieszkania może wymeldować zameldowanego najemcę?

Wymeldowanie z pobytu stałego kogoś bez jego zgody jest możliwe, ale będzie czasochłonne. Wynika to z tego, że urząd musi przeprowadzić postępowanie administracyjne. Składając wniosek o wymeldowanie np. byłego najemcy, należy wskazać we wniosku datę i przyczynę wyprowadzenia się z lokalu, zaś fakt nieprzebywania danej osoby w lokalu powinien zostać zweryfikowany przez urząd. Urząd przeprowadza postępowanie, w wyniku którego ustala czy osoba, która ma zostać wymeldowana faktycznie opuściła lokal, a następnie wydaje decyzję. Jest to tzw. przymusowy sposób wymeldowania osoby z pobytu stałego lub czasowego, która sama tego nie dokonała, a miała taki obowiązek.

Uwaga ! Jeżeli w toku przeprowadzonego postępowania okaże się że np. niechciany najemca nadal przebywa w naszym lokalu to urząd wówczas nie wymelduje takiej osoby.

Wniosek o wymeldowanie innej osoby może złożyć:

Po przeprowadzeniu postępowania, urząd wydaje decyzję w sprawie wymeldowania osoby, która opuściła miejsce stałego pobytu bez dopełnienia obowiązku wymeldowania się.

Czytaj także: Czy istnieje możliwość odzyskania prawa jazdy zatrzymanego za jazdę pod wpływem alkoholu?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: